Yeni Yılda Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi (UDTS) Başlıyor

Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen, sahte, taklit ve tağşiş edilmiş ürünlerin üretimini, satışını engelleyerek, halkımızın güvenli gıdaya ulaşmasını amaçlayan yepyeni bir denetleme ve takip sistemidir. Etiket üzerinde iki adet numara bulunmaktadır. Bunlardan birincisi açıkta yani gözle görülebilen numaradır. Diğeri ise etiket üzerinde başlangıçta kapalı olarak bulunan numaradır.Kapalı olan bu numara tüketicilerin satın aldıkları ürünlerin güvenilirliğini sorgulamaları için kullanılır.Kapalı olan bu numara, etiket üzerinde turuncu alanın altındadır.  

Tüketiciler ürünü satın aldıktan sonra etiket üzerindeki turuncu alanı açarak sorgulama numarasını açığa çıkarabilirler.Ürün satın alındıktan sonra etiket üzerinde bulunan turuncu alan açılarak, ürün kimlik numarası açığa çıkarılır. Ürün kimlik numarası 19 tane rakamdan oluşan bir numaradır. ÜDTS, tüketicilerin satın aldıkları ürünün güvenilirliğini kontrol edebilmeleri için 4 farklı kanal sunmaktadır; internet üzerinden sorgulama, mobil uygulamalarla sorgulama, sesli yanıt sistemi ile sorgulama, SMS ile sorgulama (www.udts.com.tr – 444 37 09 Sesli Yanıt Sistemi – 7364 Kısa Mesaj Servisi). Tüketiciler satın aldıkları ürünün etiketinde başlangıçta kapalı halde bulunan ürün kimlik numarası herhangi bir sorgulama kanalı üzerinden kontrol edebilirler.

Ürün takip sisteminin uygulanacağı gıdalar: Alkollü içkiler - Takviye edici gıdalar - Enerji içecekleri - Bebek mamaları, Formülleri, Ek gıdalar - Siyah çay- Bitkisel yağlar -Ballardır. Bu ürünleri üreten firmalar 31.12.2013 tarihine kadar ÜDTS’ ye geçmek mecburiyetindedirler.

           

01 Ocak 2014 tarihinden itibaren söz konusu ürünlerin üretimini yapan işletmelerin ÜDTS’ ye geçmeleri zorunlu olduğundan, https://etty.udts.com.tr/ adresinden kayıtlarını  yaparak başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

           

Kamuoyuna önemle duyurulur.